Kanaryanın Tarihçesi

irfan tarafından 23 Mart 2014 tarihinde gönderildi

Kanaryanın Tarihçesi 
  hareketli__kanarya.gif
 

 Kanaryaların anavatanı Atlas Okyanusunda bulunan Canary ismi ile anılan adalar topluluğu olarak bilinsede ilk keşfedildikleri yer yine bu adalara yakın olan köpek adası diye anılan bir adadır.

Daha sonra Canary adalarına getirilmişlerdir. Bu adalar 1402 yılında Jean de Bethancourt adlı denizci tarafından ele geçirilmiş ve bu adalardan getirdiği kuşları Kral Charles VI armağan etmiştir. Daha sonraları yani yaklaşık 100 yıl sonra isviçreli doğacı Conzad Gesner kitabında kanaryaların İngilterede tanınmış olduğunu ama çok pahalı oldukları için sadece zenginlerin evlerinde olduklarını yazar. Doğacı Olinaya göre 1622 yılında Canary adalarına çıkan ispanyollar tarafından yakalanarak gemilere yüklenen kanaryalar Avrupaya taşınırken İtalya açıklarında batan gemiden Elbe adasına ve İtalya kıyılarına yayılarak zamanla üreyip çoğalmışlardır.Buralarda yakalanan ve Afrikadan getirilen kanaryalar kafes hayatına alıştırılmışlardır. İlk önceleri zenginlerin kuşhanelerinde bakılan kanaryalar daha sonraları halk tarafındanda bakılmaya başlanılmıştır.

 

17. yüzyıldan itibaren İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalyada profesyonel anlamda yetiştiriciğe başlanılmıştır. Harzda, Bavyerada, Saksonyada yetiştirme çiftlikleri açılmıştır.Bu çiftliklerde yeni ırklar yetiştirilmiş ve kanarya sevenlerin beğenisine sunulmuştur.

 

Almanyada 1600 tarihinde Nünbergten ötücü kuşlar ihraç edilmiştir. Bu ihracatla 1700 yıllarına doğru da kanaryaların ötüşüne önem verilmeye başlanmıştır.

 

Kafeslerde beslediğimiz kanaryalar yabani kanaryalara benzemezler. Yabaniler daha küçük ve ince yapılıdırlar. Kafes kanaryaları besinler ve yetiştiriciler sayesinde irileşmiş ve sarı, beyaz renkler almışlardır

 

Alıntıdır