Malinua Tarihçesi

irfan tarafından 23 Mart 2014 tarihinde gönderildi

Malinua Tarihçesi

malinua-kanarya.jpgMalinualar hepimizin bildiği üzere diğer kanarya ırkları gibi kanarya adalarında yaşayan bir cins isketeden ( Serinus Canaria ) türemişlerdir.

15. yüzyılın sonlarına doğru güzel ötüşleri ile dikkatleri çeken bu kuşları İspanyollar kanarya adalarından memleketlerine getirmişlerdir ve zaman içersinde de bu kuşları üretmeyi başarmışlardır.Üretilen kuşlar Avrupa’da çok değer ve rağbet görmüşlerdir. Kuşların çok değerli olması İspanyol hükümetinin bu kuşların üretimini tekelleştirmesine neden olmuştur.

Kanun geçerliliğindeki bir kararla İspanyol hükümeti sadece erkek kuşların ihraç edilmesine müsade etmiş dişi kuşların ihracını ise kesinlikle yasaklamıştır.Tarihte bir çok örneklerini gördüğümüz gibi bir şeyin yasaklanması o şeye olan ilgiyi dahada arttırmaktadır , bu sebepten dolayıdırki birçok amatör ve yetiştirici maceralı bir şekilde bu kuşların dişilerini elde etmeyi başarıp kendi üretimlerini kurmuşlardır.Bunun haricinde İspanyol üreticiler erkek dişi ayırımında da bazen hata yaptıklarından dolayı bu yoldan da üretimin durdurulamaz yayılışını engelleyememişlerdir. .

Tüm olumsuzluklara rağmen 15. ve 16 .yüzyılda kanarya lar Avrupa’ya ulaşıyor ve İngiltere,Belçika,Almanya ve İtalya’da popüler hale geliyor.
16. yüzyılın ilerleyen yıllarında kanarya üretimi İtalya’da ve bir kısmı İtalya’da bir kısmı Avusturya’da bulunan Tirol bölgesinde iyice yaygınlaşmıştı.

1700 lu yıllarda özellikle Almanlar oldukça yoğun bir çalışma ile iki ana grup olan SAKSON ve HARZ kuşlarını yetiştirmeyi başarıyor. Sakson lar Prusya ve Hannover’de Harzlar ise Bavyera,Thüringen ve Harz dağlarında yetiştiriliyor. Almanyada ozellikle Brunswick ,Harz,Hannover,Saksonya,Bavyera ve Prusyada çok iyi ötüm kanaryaları yetiştiriliyor. 1800 lu yıllar Harzların altın dönemi olup bu dönemin en belirgin ses yapısı olan “Hohlroll”ve 1900 lerde ise “Knorr” 1600 ve 1850 yılları arasında bu kuşlar bütün Avrupa’yı sarıyor.İnsanlar kanaryaları öncelikle ötümleri için besliyor.

Almanya’daki üreticiler kendilerini hırslı ve tutkulu ötüm kanaryası yetiştiricileri olarak ispatlamışlardır. Bu üreticilerin amaçları kanaryaların ötüşlerini soylu safkan bir hale getirmekti bu amaçları doğrultusunda iki metoda başvurmuşlardır.

- Çevre etkisi ve ötüm dersi icin öğretici kuş kullanımı
- Aranılan özelliklerdeki kuşların seleksiyonu (kalitim)

Örnek verecek olursak kanaryaların ötümünü bülbül ötümünden etkileştirmek.
Hepimizinde bildiği gibi bu öyle kolay bir iş değildir birde bugünkü şartların olmadığını düşünürsek (kaset , plak vs..) en büyük zorluk ise bülbül ile kanaryanın ötüm zamanlarının farklılığıdır , bildiğimiz gibi bülbüllerin ana ötüm zamanları nisan mayıs ve haziran aylarına denk gelmektedir , kanaryaların ötüm zamanlarıda ekim ayindan itibaren üretim sezonuna kadar sürmektedir.Bu soruna bulunan çözüm ise bübülü zorunlu veya suni şekilde istenilen zamanda tüye sokup kanaryaların ötüm zamanlarında ötmelerini sağlamak.

Harz bölgesinde yaşayan kanarya üreticileri kuşlarının karakteristik özelliklerinin genetik kalıtımını çok iyi bilmelerinden dolayı , bilinçli bir üretim yapmışlardır:

İlk başlarda bülbül ötüşünü kanaryaya aktarma işi , istedikleri sekilde gitmediginden daha yumuşak ve derin makara ötüşlü kuşlara yönelmişlerdir , bunun neticesinde de bugünkü Harzer roller ırkı dogmuştur.

Asıl kaydadeğer malinua üretimi 1800 lü yıllarda Belçika’da başlamıştır. Aynı dönemlerde Belçika’nin Flanders bölgesinde yukarıdada bahsettiğim Almanların ilk olarak yetiştirdiği ama üretimine devam etmedikleri “Great Sakson” (iri Saksonyalı) diye anılan Harzın biraz büyüğü bir kuş mevcut olduğu bilinmektedir. Great Sakson ; roll yani makara ötümlü kuşlar olmakla beraber Belçikalılar bu kuşa Water yani su nağmelerini bülbülleri kullanıp bugün Malinua dediğimiz kuşları oluşturuyolar.Bülbül bu değişimde kilit rol oynuyor.

İlk elde ettikleri nağmeler “wut”,”tjok”,”sut”,knorr,chorr,metalik sesler ve flütler. 1900 larda mevcut olan wut,tjok ve sut nagmeleri çaprazlamalar,yanlış eğitimler gibi sonuçlarla ya kayboluyor yada azalıyor ve geriye bu gunku modern Malinua nağmeleri kalıyor.

En iyi sonuçlarda flamanca Mechelen fransızca Malines şehri civarlarinda elde edilmiştir , bizim dilimizede geçmiş olan malinua kelimeside fransızcada Malines’li anlamına gelen Malinois ‘dan ( okunuşu malinua) gelmektedir
Bu üretim çabalarından çok daha sonra 1930 lu yıllarda Hollanda’da bunun akabinindede Fransa’da ilk malinualar yetiştirilmeye başlanmıştır aradan geçen bir 30 yıl sonrada İtalya ve İspanya’da ilk malinua üretimi başlamıştır. En son olarakda 70 li yıllarda Almanya ve Avusturya’da kaydadeğer ilk malinuaüretimleri başlamıştır.

Özellikle 1. ve 2. dünya savaşı sırasında bir çok üretici ve orjinal Malinularkayboluyor ve 2. dünya savaşından sonra ise tekrar işe koyulan Belçika’lı üreticilerin bir çoğu ellerinde az olarak kalmış orjinal Malinuaları Harzlarla kırma hatasında bulunuyorlar. Bu gün bile maalesef elimizde bulunan bir kısım kuslar Harz kaynaklı makara turlara sahiptir. Bunu dile getiren KBFK eski baskanlarından Sayin Van de Vonderdir ve en çok şikayet ettiği 1960 larda başlayan ‘PUAN AVCILIĞI’dır.Yüksek puanlı ekonomik getirisi bol olan , bol nağmeli kuşlar elde etmek için yapılan çaprazlamalardan söz etmektedir ve bunu orjinal Malinualara yapılan en büyük kötülük olarak görmektedir. Bu gün bile Malinua üretciliğinin tam bir puan avcılığına dönüştüğünü ve fabrika misali üretilen kuşların safkan Malinuaların gittikçe kaybolmasına yol açtığına dikkati çekmektedir ayrıca şunu ilave etmektedir Malinualarda makara aramayın arıyacağınız en önemli nağmeler bülbül nağmeleri olmalıdır der. Ayrıca bir bilgi olarak orjinal Malinuaların bu günkünden daha büyük ve uzun olduklarını ve KBFK ambleminde olduğu gibi daha kalkık ve dik bir kuş olduğunu belrtmektedir . Ayrıca Robert Mittemeier bu orjinal kuşların 11-12 kloklu olduğunu bildirmektedirki günümüzde 9 puanlı klok mükemmel kabul edilmektedir. Yine Mittemeier 90 puan üzeri kuşların iyi olduğunu 132 nin ise mükemmel olduğunu belirtmektedir.

1945 yılından sonra tekrar üretime yavaş yavaş başlanıp daha sonraki yıllarda iletişim araçlarının yayılmasi üreticilerin uluslararası ilşkilerinin gelişmesi ve C.O.M un kurulması malinuaların sadece Avrupa’da değil kuzey orta ve güney Amerika’dada tanınmasına yol açmıştır.

Alıntıdır

  • malinua
  • malinua eğitimi
  • malinua tarihi
  • Waterslager